Dimensiunea și puterea firului: Cum să citiți diagramele de putere și să alegeți cablul potrivit
Un inginer de întreținere recabla un motor de 7,5 kW pe o linie de ambalare. Motorul consumă 15,5 A la sarcină maximă și cineva sugerează să tragi cupru de 14 AWG pentru a economisi costuri. Funcționează într-un cablu curat, rece, cu un singur cablu, dar acest cablu trebuie să parcurgă 60 de metri printr-o conductă de oțel comună cu alți trei conductori sub tensiune, într-o fabrică care se află în mod regulat peste 40°C vara. In aceste conditii, 14 AWG este în cel mai bun caz marginal și, în funcție de gradul de izolare, nu este conform codului .
Prin urmare, dimensiunea firului și ampacitatea trebuie citite împreună, nu tratate ca un singur număr pe o diagramă. Ecartamentul definește dimensiunea fizică a conductorului; ampacitatea definește cât de mult curent poate transporta în siguranță într-o anumită instalație. Iată de ce depinde puterea, cum să citiți diagramele de putere fără să vă păcăliți și ce să specificați când cumpărați cablu pentru un circuit real.
Ampacitatea este o limită de temperatură, nu o proprietate a conductorului
Ampacitatea este curentul maxim, în amperi, pe care un conductor îl poate transporta continuu în condițiile de utilizare, fără a-și depăși temperatura nominală. Două părți ale acestei definiții sunt trecute cu vederea. „Continuu” înseamnă oră după oră, nu doar pentru câteva secunde de pornire a motorului. „În condițiile de utilizare” înseamnă că temperatura ambiantă, gruparea, incinta și evaluările de terminare participă toate la răspuns.
Fizica este simplă: căldura generată în conductor este proporțională cu pătratul curentului (I 2 pierdere R). Cuprul și aluminiul tolerează această căldură, dar izolația din jurul lor nu o face. Izolația PVC este de obicei evaluată la 60°C sau 75°C, XLPE 90°C și cauciucul siliconic la 150°C sau 180°C în cablurile specializate. Când izolația atinge temperatura nominală, conductorul și-a atins ampacitatea.
Cum să citiți un diagramă cu dimensiunea și puterea firului
Dimensiunile firelor din America de Nord urmează sistemul American Wire Gauge (AWG), unde un număr mai mic înseamnă un conductor mai gros. Fiecare trei trepte de ecartament dublează sau înjumătățește aria secțiunii transversale, astfel încât 10 AWG are aproximativ de două ori suprafața de 13 AWG.
Cele mai multe diagrame de intensitate pentru lucrul în America de Nord se bazează pe Tabelul NEC 310.16, care listează puterile admisibile la trei valori nominale de temperatură de izolație: 60°C, 75°C și 90°C. Același fir fizic apare de trei ori pentru că izolația, nu cuprul, stabilește limita .
| AWG | 60°C (A) | 75°C (A) | 90°C (A) |
|---|---|---|---|
| 14 | 15* | 20* | 25* |
| 12 | 20* | 25* | 30* |
| 10 | 30* | 35* | 40* |
| 8 | 40 | 50 | 55 |
| 6 | 55 | 65 | 75 |
| 4 | 70 | 85 | 95 |
| 2 | 95 | 115 | 130 |
| 1 | 110 | 130 | 145 |
| 1/0 | 125 | 150 | 170 |
| 2/0 | 145 | 175 | 195 |
| 3/0 | 165 | 200 | 225 |
| 4/0 | 195 | 230 | 260 |
Asteriscurile marchează regula conductorilor mici din NEC 240.4(D): 14 AWG este limitat la un dispozitiv de supracurent de 15 A, 12 AWG la 20 A și 10 AWG la 30 A, indiferent de gradul de izolație. Un conductor de 12 AWG cu izolație de 90°C poate transporta 30 A pe tabel, dar codul îl tratează în continuare ca un conductor de 20 A pentru majoritatea circuitelor.
Cinci variabile care modifică intensitatea unui indicator dat
Pentru orice dimensiune a firului, puteți găsi un rating generos și unul conservator. Diferența se reduce la cât de bine revarsă căldura conductorul.
1. Evaluarea temperaturii de izolație
Izolațiile termorigide, cum ar fi XLPE și cauciucul siliconic, supraviețuiesc temperaturilor continue mai ridicate decât PVC-ul termoplastic, permițând un curent mai mare pentru aceeași secțiune transversală. Dar și terminațiile contează: dacă urechile sunt evaluate la 60°C sau 75°C, trebuie să utilizați coloana de 60°C sau 75°C chiar și atunci când izolația cablului este evaluată la 90°C. Un cablu de temperatură înaltă poate transporta mult mai mult curent, dar numai dacă fiecare conexiune de-a lungul circuitului este certificată pentru acea temperatură.
2. Temperatura ambiantă și gruparea conductorilor
Tabelele de intensitate presupun o ambiantă de 30°C. Într-o cameră de mașini la 45°C, conductorul începe deja mai aproape de limita sa de izolație, astfel încât curentul admisibil scade. Factorii de corecție NEC înmulțesc valoarea tabelului cu un factor care se micșorează pe măsură ce mediul ambiental crește.
| Ambient (°C) | coloană 60°C | coloană 75°C | coloană 90°C |
|---|---|---|---|
| 21-25 | 1.08 | 1.05 | 1.04 |
| 26-30 | 1.00 | 1.00 | 1.00 |
| 31-35 | 0.91 | 0.94 | 0.96 |
| 36-40 | 0.82 | 0.88 | 0.91 |
| 41-45 | 0.71 | 0.82 | 0.87 |
| 46-50 | 0.58 | 0.75 | 0.82 |
| 51-55 | 0.41 | 0.67 | 0.76 |
Gruparea are un efect similar. Când patru până la șase conductori purtători de curent împart o conductă sau o tavă, se încălzesc unul pe celălalt, iar factorul de ajustare standard este de 0,80. Cu șapte până la nouă conductoare scade la 0,70, iar cu zece până la douăzeci scade la 0,50. Un cablu care pare dimensionat corect ca un alimentator cu doi conductori poate fi subdimensionat într-un suport de cablu aglomerat.
3. Cupru versus conductoare de aluminiu
Pentru același ecartament, aluminiul are aproximativ 61 la sută din conductivitatea cuprului, așa că este necesară o secțiune transversală mai mare pentru a atinge aceeași ampacitate. În practică, aluminiul rulează cu aproximativ două dimensiuni AWG mai mari: aluminiul 6 AWG la 75°C are o valoare nominală de 50 A, la fel ca cuprul 8 AWG la 75°C. Aluminiul este mai ușor și deseori mai ieftin, dar necesită pastă antioxidantă pe terminații, urechi clasificate pentru aluminiu și o atenție deosebită pentru expansiunea sa termică mai mare. Detaliile din spate comparații cu puterea de cupru și aluminiu conform standardelor NEC explicați de ce regula cu două dimensiuni mai mari este cea mai rapidă modalitate de a detecta o nepotrivire.
4. Căderea de tensiune la curse lungi
Ampacity protejează cablul de supraîncălzire; căderea de tensiune protejează sarcina de performanțe insuficiente. Limitele recomandate de obicei sunt 3 procente pentru un circuit de ramificație și 5 procente pentru o ramificație plus alimentator combinat. Pentru un circuit monofazat, căderea de tensiune este egală cu de 2 ori lungimea unidirecțională înmulțită cu curentul înmulțit cu rezistența conductorului la 1000 ft, împărțit la 1000. Circuitele trifazate folosesc 1,732 în loc de 2. Când rularea este lungă, conductorul trebuie deseori mărit dincolo de cerința de amperitate. Relația dintre tensiunea furnizată și curentul de sarcină este acoperită în documentul nostru revizuirea efectelor și remedierilor cablurilor de tensiune de intrare versus de ieșire .
Un exemplu lucrat: dimensionarea firului de cupru pentru o sarcină de 30 A
Luați o sarcină continuă de 30 A alimentată de un circuit monofazat de 240 V, cu o rulare unidirecțională de 40 m (aproximativ 131 ft). Patru conductori purtători de curent împart o singură conductă, temperatura ambiantă este de 40°C, iar izolația cablului este de 90°C.
Începeți de la coloana 90°C a tabelului de ampacitate. Un conductor de 10 AWG are o valoare nominală de bază de 40 A. Aplicarea corecției ambientale de 0,91 pentru 40°C și a ajustării de 0,80 pentru patru conductori dă 40 × 0,91 × 0,80 = 29,1 A, care este sub sarcina de 30 A. Un conductor de 8 AWG, cu o valoare nominală de bază de 55 A, oferă 55 × 0,91 × 0,80 = 40,0 A, confortabil deasupra sarcinii.
| Dimensiunea candidatului | Ampacitatea de bază (90°C) | Ampacitate corectată | Rezultat |
|---|---|---|---|
| 10 AWG | 40 A | 29,1 A | Prea jos |
| 8 AWG | 55 A | 40,0 A | Treci |
Verificarea căderii de tensiune pentru conductorul de 8 AWG utilizează o rezistență de aproximativ 0,78 ohmi la 1000 ft la 75°C. Căderea de tensiune monofazată este de 2 × 131 × 30 × 0,78 / 1000 = 6,1 V, ceea ce reprezintă 2,5% din 240 V și în limita normală de 3%. Dacă rularea ar fi de 100 m în loc de 40 m, căderea de tensiune ar ajunge la aproximativ 6,4 la sută, iar alegerea corectă s-ar schimba la 6 AWG, chiar dacă calculul de ampacitate a trecut deja.
Selecția cablurilor industriale: unde ampabilitatea devine complicată
În cablajul fix al clădirii, întrebările cheie sunt dimensiunea conductorului, ratingul de izolație și metoda de instalare. În aplicațiile industriale și de echipamente mobile, apar încă trei preocupări: armonici, îndoire continuă și ciclu de lucru.
Cabluri VFD: curentul nu este o undă sinusoidală curată
Un variator de frecvență (VFD) oferă o ieșire modulată pe lățime a impulsului care conține armonici. Armonicele se adaugă la încălzirea RMS a conductorului chiar și atunci când curentul fundamental al motorului pare rezonabil, iar marginile de tensiune rapidă subliniază izolația. Pentru circuitele de ieșire, un cablu ecranat cu un aranjament de masă simetric este răspunsul obișnuit, iar ampacitatea ar trebui să includă o marjă pentru încălzirea adăugată. Cerințele practice acoperite în documentul nostru ghid pentru cerințele privind cablurile VFD pentru cablarea unităților flexibile ecranate merită verificat înainte de a finaliza o mărime. Pentru o nouă instalare de unitate, un izolat XLPE Cablu flexibil VFD cu ecranare cu împletitură de cupru combină o temperatură de 90°C cu un ecran EMI continuu într-un singur ansamblu.
BPYJVRP XLPE izolat PVC învelit cu cupru împletit ecranat VFD cablu flexibil S În calitate de furnizori și companie de cabluri flexibile VFD cu împletituri de cupru, izolate cu PVC BPYJVRP XLPE din China, Junshuai oferă servicii de vânzare cu ridicata... Vizualizare produs → Lanț de tragere și cabluri de flexiune continuă
Durata de viață a flexibilității este determinată de torsionare, geometria conductorului și materialul mantalei, nu de ampacitate. Cei doi interacționează însă în practică. Într-un suport de cablu, conductoarele sunt de obicei grupate și închise, astfel încât factorul 0,80 pentru patru până la șase conductori, sau mai rău pentru mănunchiuri mai mari, trebuie aplicat fiecărui miez. Toronul fin care se flexează bine rulează puțin mai fierbinte pentru aceeași secțiune transversală, deoarece golurile de aer dintre fire reduc aria conductivă efectivă, deși diferența este suficient de mică încât tabelele standard de ampacitate să rămână valabile. Jacheta încă trebuie să supraviețuiască mediului, fie PUR pentru rezistență la ulei sau TPU pentru abraziune, în timp ce cuprul rulează la valoarea redusă.
Cabluri de sudare: ciclul de lucru modifică calculul
Cabinele de sudură ilustrează de ce contează „condițiile de utilizare”. Un cablu de sudură este proiectat pentru servicii de joasă tensiune și curent înalt, cu un ciclu de funcționare limitat, deci este evaluat folosind valori intermitente mai degrabă decât intensitatea continuă. Învelișul extra-fin și jacheta de cauciuc flexibilă îl fac ușor de înfășurat și de târât de-a lungul unui magazin. A cablu de sudare din cauciuc de înaltă rezistență din secțiunea transversală dreaptă transportă curentul sudorului fără supraîncălzire, dar același cablu nu ar fi o alegere validă pentru un circuit de putere continuu de 24 de ore nominal pe coloana continuă.
Furnizori de cabluri de sudare din cauciuc de înaltă rezistență YH, companie de vânzare cu ridicata - Jiangsu Jun În calitate de furnizori și companie de cabluri de sudură din cauciuc de înaltă rezistență YH din China, Junshuai oferă cabluri de sudură din cauciuc de înaltă rezistență online... Vizualizare produs → Ce să specificați când cumpărați cablu
Când solicitați o ofertă, un număr de măsurare nu este suficient. Un furnizor trebuie să cunoască materialele de izolație și manta, clasa de temperatură, numărul de conductori purtători de curent, temperatura ambiantă, metoda de instalare și dacă circuitul funcționează continuu sau intermitent. Numai atunci ampacitatea poate fi verificată în raport cu tabelul corect.
Pentru echipamentele exportate în America de Nord, certificarea UL face ca ratingul să fie verificat în timpul inspecției. A Cablu de alimentare din America de Nord certificat UL cu un rating de temperatură imprimat permite unui inspector electric să confirme că dimensiunea conductorului se potrivește cu protecția circuitului. Pentru aplicațiile dinamice, aceeași logică se aplică, indiferent dacă cablul este de tip lanț, un cablu de bobinare sau un cablu plat: fișa de date ar trebui să precizeze ampacitatea în condițiile de funcționare, nu doar secțiunea transversală.
UL2586 Furnizori de fire de alimentare certificate UL din America de Nord, Companie de vânzare cu ridicata - Jia În calitate de furnizori și companie de fire de alimentare din America de Nord cu certificare UL2586 UL din China, Junshuai oferă produse cu ridicata certificate UL din America de Nord... Vizualizare produs → Modul fiabil de a dimensiona orice circuit este să lucrezi înapoi de la sarcină. Citiți curentul la sarcină maximă, selectați o dimensiune a conductorului și un rating de izolație, aplicați corecțiile ambientale și de grupare, verificați căderea de tensiune pe distanța reală și verificați dacă protecția la supracurent se potrivește cu regulile conductoarelor mici. Acest proces durează mai puțin de zece minute și evită greșeala costisitoare și potențial periculoasă a tratarea unui număr indicator ca o evaluare curentă .